top of page
Car Engine_edited_edited.jpg

Adblue Çözümleri

AdBlue Nedir?

images.jpg

AdBlue Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 araç sistemlerinde karşımıza çıkan araçların emisyon değerlerini düzenlemek ve yakıtlarda ki zehirli gazları minimum seviyeye indirmek için kullanılan su bazlı bir üre çözeltisidir. Bu sistem bazı Binek, Hafif Ticari, Ağır vasıta Kamyon ve Tır, İş Makinaları, Tarım Araçları, Otobüsler gibi araçlarda kullanılmakta ve araçların yakıt deposunun yanında harici bir AdBlue deposu bulunmaktadır. AdBlue sıvısı sayesinde araçlar ortaya çıkan zararlı gazların havaya salınımını minumum seviye ye indirmektedir.

 

AdBlue İptali Neden Yapılır?

AdBlue iptalinin yapılmasının öncelikli nedeni araçlarda kullanılan AdBlue ve Mazot yakıtlarının düşük kalitede olması ile bu sistemin zamanla zarar görmesi ve arızalanmasına sebep olmaktadır. Arızalanan AdBlue sisteminin tamiri ve değişimi için servislerde çok yüksek maliyetler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple AdBlue sistemini iptal etmek kullanıcıların öncelikli tercihleri olmaktadır. AdBlue problemi yeni nesil üretilen araçlarda en sık yaşanılan arızaların başında gelmektedir.

 

AdBlue Sistemi arızalandığında ve AdBlue Bitince Ne Olur?

Öncelikle araçların ECU (Elektronik kontrol ünitesi) diğer bir deyim ile motor beyni dediğimiz sisteme araçta AdBlue ile ilgili bir arıza düşmesi sonucunda araç çekişten düşer ve daha fazla yakıt yakmasına sebep olur. Daha fazla yakıt ve aracın çekişten düşmesi sonucunda araçta sürekli motor lambası yanmasına sebep olmaktadır. Bu arızayı gidermek için 2 seçeneğiniz vardır. AdBlue sisteminin onarımını yaptırmak ve AdBlue sistemini iptal ettirmektir

AdBlue İptal işlemi nasıl yapılır?

MF Elektronik olarak bu işlem araçlarda yazılım ve AdBlue Emulatör yolu ile yapılmaktadır. Genel olarak binek araçların tamamında yazılım olarak AdBlue sistemi devre dışı bırakılmaktadır fakat ağır vasıta ve diğer araçlarda bu işlem genellikle AdBlue Emulatör vasıtası ile yapılmaktadır.

bottom of page