top of page

"Üretici tavsiyesine uygun tür ve miktarda."

Car Engine_edited_edited.jpg

Fren Yağı Değişimi

Frenhidrolik.webp

Fren Hidroliği Nedir?

Hidrolik fren sisteminde fren basıncının iletilmesinde kullanılan bir yağdır. Fren pedalına uygulanan kuvvetin basınca dönüşmesi ve bu basıncın da tekerlek kaliper pistonlarına iletilip balataların harekete geçmesini ve sonunda da frenlemenin yapılmasını sağlar.

Fren Hidroliği Ne İşe Yarıyor?

Fren hidrolik sıvısı temelde bir basınç oluşturarak verdiği kuvvetle frenleme işleminin yapılmasını sağlıyor. Ancak tek işlevi bu, değil. Ayrıca temas ettiği metal parçaların aşınmasını, okside olmasını da önlüyor. Bu nedenle zamanı geldiğinde fren hidroliğinin değişmesi önemlidir. Eğer fren sisteminde borularda çatlak ya da delik varsa sıvı eksilebilir. Ayrıca fren ana merkez silindirinde yağ kaçağı varsa, kampanalı fren bozulduysa ya da balatalarda aşınma varsa yine hidrolik sıvısı eksilebilir.

Hidrolik Sıvısı Eksilirse

Eksilme durumunda pek çok araçta fren ikaz lambası ile uyarı verilir. Bu uyarıyı dikkate alıp mümkün olan en kısa sürede oto bakım noktasına ulaşmalısınız. Fren Hidroliği Değişimini Kendi Başınıza Yapmaya Kalkmayın! Bu konuda “ben kendim de yaparım” dememenizi ya da çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. Çünkü fren hidroliği, insan vücudu için çok zararlı bir sıvıdır. Cilde teması, tahriş edici, aşındırıcı olabilir.

Tüm marka ve modellerin yağ değişimini yapıyoruz.Detaylar için lütfen iletişime geçiniz.

Araçlarınızın güvenliği ve performansı bizim için önemli.

MF Elektronik olarak, sorunları önceden tespit edip çözerek araçlarınızın daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı oluyoruz. Hemen bizimle iletişime geçin ve araçlarınızı profesyonel ellere teslim edin!

bottom of page