top of page

"Üretici tavsiyesine uygun tür ve miktarda."

Car Engine_edited_edited.jpg

Şanzıman Yağ Değişimi

Aracınızın belirli periyotlarda şanzıman yağını değiştirmeniz gerekir. Şanzıman yağı değişim zamanı, motor yağı gibi kısa süreli değildir. Şanzıman yağı değişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şanzıman yağının doğru türde seçilmesi ve şanzıman yağı miktarının doğru belirlenmesidir.

Şanzıman Yağı Değişim Zamanı

Şanzıman yağı değişim zamanı aracın manuel, otomatik ya da tiptronik vitesli araç oluşuna göre değişir. Ayrıca aracın şanzıman yapısıda, şanzıman yağı değişim süresini etkiler. Bu nedenle şanzıman yağı değişim zamanı marka model belirtmeden net olarak değil, genel ifade edilebilir.

Otomatik vitesli araçlarda şanzıman yağı değişim km'si ortalama 100.000 km iken bu süre marka üreticisinin tavsiyesi niteliğinde azalabilir. Örneğin Mercedes C serisinde otomatik şanzıman yağı değişimi her 100.000 km de bir yapılır.

Manuel vitesli araçlarda ise şanzıman yağı kontrol ve değişimi ortalama 60.000 km civarındadır.

Şanzıman yağı değişim zamanı, aracın içerisindeki yağın türüne görede değişim gösterir.

Aracınızın şanzıman yağı değişim zamanını ve kilometresini MF Elektronik servisimizi arayarak öğrenebilirsiniz

Şanzıman Yağı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Şanzıman yağ kontrolü şanzımanın türüne göre değişiklik göstermektedir.

Manuel Şanzıman

Otomatik Şanzıman

Manuel şanzımanda, şanzıman yağı periyodik bakım esnasında değiştirildiğinden genelde yağ ölçümü için seviye çubuğu bulunmamaktadır.

Otomatik şanzımanlı araçların bazılarında şanzıman yağ seviye çubuğu bulunur bazılarında ise bazılarında ise tapadan ölçüm yapılabilir.

Yağ çubuğu önden çekişli araçlarda genellikle şanzımanın sürücüye bakan tarafında bulunmaktayken arkadan çekişli araçlarda ise genelde motorun arkasında yer almaktadır.

Araçlarınızın güvenliği ve performansı bizim için önemli.

MF Elektronik olarak, sorunları önceden tespit edip çözerek araçlarınızın daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı oluyoruz. Hemen bizimle iletişime geçin ve araçlarınızı profesyonel ellere teslim edin!

bottom of page